| Braking System | CBS |
| Caliper - Front | -- |
| Caliper - Rear | -- |
| Front Brake Size | 130 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Hydraulic Telescopic Suspension |
| Front Tyre Size | 3.00 - 10 4PR |
| Front Wheel Size | 10 inch |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Dual Shocker |
| Rear Tyre Size | 3.00 - 10 4PR |
| Rear Wheel Size | 10 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Steel |
| Chassis Type | Conventional Frame |
| Ground Clearance | 147 mm |
| Kerb Weight | 96 kg |
| Overall Height | 1,115 mm |
| Overall Length | 1,845 mm |
| Overall Width | 690 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1,400 mm |
| Battery Warranty | 3 year or 30,000 km |
| Motor Warranty | Whichever comes first 30,000 kms or 3 year |
| Battery Capacity | 1.8 kWh |
| Battery IP Rating | IP67 |
| Battery Portability | 1 portable battery - 1.8 kWh |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Carrying Capacity | 150 kg |
| Charger Cost | No additional cost (Included in the vehicle price) |
| Charger Output | -- |
| Charger Type | Portable Charger |
| Charging Time (0-100%) | 6 hrs |
| Charging Time (0-80%) | -- |
| Fast Charger Cost | Not Applicable |
| Fast Charging Availability | No |
| Fast Charging Time (0-100%) | No |
| Fast Charging Time (0-80%) | -- |
| Fuel Type | Electric |
| Gradeability | 13±2 Degree |
| Max Power | 1.8 kW |
| Max Torque | -- |
| Motor Type | BLDC |
| No. Of Batteries | 1 |
| Portable Battery | Yes |
| Rated Power | 1.5 kW |
| Riding Modes | Eco and Power |
| Riding Range | 80 km |
| Swappable Battery | No |
| Top Speed | 45 kmph |
| Transmission | Automatic |
| Additional Features | Portable Battery Pack, Detachable Battery |
| Anti Theft System | No |
| Artificial Sound | No |
| Average Speed | No |
| Battery Status | No |
| Boot Light | Yes |
| Brake/Tail Light | Halogen Bulb |
| Call/SMS Alerts | No |
| Central Locking System | No |
| Clock | Yes |
| Cruise Control | No |
| Distance to Empty | No |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Front Storage Box | No |
| Front Suspension Preload Adjuster | No |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | No |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Hazard Warning Lights | No |
| Headlight Type | LED |
| Hill Assist | No |
| Instrument Console | Digital |
| Kill Switch | No |
| Live Charging Status | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Mobile Phone Connectivity | No |
| Nearby Charging Stations | No |
| No. of Tripmeters | 1 |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Parking Assist | No |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Rear Suspension Preload Adjuster | No |
| Regenerative Braking | No |
| Reverse Mode | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Electric Start |
| Start/Stop Button | Yes |
| Touch Screen Display | No |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Halogen Bulb |
| Under Seat Storage (Litres) | 22 ltr |
| USB Charging Port | Yes |
| Voice Assist | No |