| Calliper Type | Floating, Two Piston |
| Front Brake Size | 260 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic with 130mm fork travel |
| Front Tyre Size | 90/70x17 |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | -- |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Rear Tyre Size | 130/90x15 |
| Rear Wheel Size | 15 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Tubular Double Cradle |
| Ground Clearance | 177 mm |
| Kerb Weight | 150 kg |
| Overall Height | 1,070 mm |
| Overall Length | 2,210 mm |
| Overall Width | 806 mm |
| Seat Height | -- |
| Wheelbase | 1,480 mm |
| Bore | -- |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | 9.8 ± 0.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 160 cc |
| Emission Standard | BS-IV |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Manual |
| Ignition | DTS-i |
| Max Power | 14.8 bhp @ 8,500 rpm |
| Maximum Torque | 13.5 Nm @ 7,000 rpm |
| No. of Gears | 5 |
| Spark Plugs | 2 Per Cylinder |
| Stroke | -- |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | -- |
| Fuel Tank Capacity | 13 litres |
| Mileage - ARAI | -- |
| Reserve Fuel Capacity | 3.8 litres |
| Top Speed | -- |
| Battery | Maintenance Free |
| Brake/Tail Light | LED Taillamp |
| Braking System | Single Channel ABS |
| Clock | Yes |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| Electric System | 12 V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | H4 (12V 55/60W) |
| Headlight Type | Conventional Bulb and Reflector |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Yes |