|
82,496.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
85,850.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
94,106.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
121,050.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
138,874.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
139,040.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
| Calliper Type | Floating, Two Piston |
| Front Brake Size | 240 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Tyre Size | 80/100-17â€, 46P Tubeless |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Rear Tyre Size | 110/80-17â€, 57P Tubeless |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Perimeter Frame |
| Ground Clearance | 176 mm |
| Kerb Weight | 142 kg |
| Overall Height | 1,060 mm |
| Overall Length | 2,012 mm |
| Overall Width | 804 mm |
| Seat Height | 805 mm |
| Wheelbase | 1,363 mm |
| Bore | 58 mm |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | 9.8 ± 0.5:1 |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 160.3 cc |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Manual |
| Ignition | DTS-i |
| Max Power | 15.3 bhp @ 8,500 rpm |
| Maximum Torque | 14.6 Nm @ 6,500 rpm |
| No. of Gears | 5 |
| Spark Plugs | 2 Per Cylinder |
| Stroke | 61 mm |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | 540 Km |
| Fuel Tank Capacity | 12 litres |
| Mileage - ARAI | 45 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 2.4 litres |
| Top Speed | -- |
| Antilock Braking System | No |
| Battery | Maintenance Free |
| Brake/Tail Light | LED Taillamp |
| Clock | Yes |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| Electric System | 12 V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | H4 (12V 55/60W) |
| Headlight Type | Conventional Bulb and Reflector |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Yes |