|
99,533.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
113,331.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
130,225.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
137,760.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
148,691.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | 280 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic Front Fork with Antifriction Bush |
| Front Tyre Size | 100/80-17" 52 P Tubeless |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 230 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Nitrox Mono Shock Absorber with Canister |
| Rear Tyre Size | 130/70-17" 62 P Tubeless |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Pressed steel Perimeter Frame |
| Ground Clearance | 167 mm |
| Kerb Weight | 152 kg |
| Overall Height | 1,075 mm |
| Overall Length | 2,017 mm |
| Overall Width | 804 mm |
| Seat Height | 805 mm |
| Wheelbase | 1,363 mm |
| Bore | 72 mm |
| Clutch | Wet Multi-Disc |
| Compression Ratio | 11 ± 0.5:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 199.5 cc |
| Fuel Delivery System | Carburettor |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Manual |
| Ignition | Independent spark control through ECU |
| Max Power | 23.2 bhp @ 9,500 rpm |
| Maximum Torque | 18.3 Nm @ 8,000 rpm |
| No. of Gears | 6 |
| Spark Plugs | 3 Per Cylinder |
| Stroke | 49 mm |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | -- |
| Fuel Tank Capacity | 12 litres |
| Mileage - ARAI | -- |
| Reserve Fuel Capacity | 2 litres |
| Top Speed | -- |
| Antilock Braking System | No |
| Battery | 12V 8AH VRLA |
| Brake/Tail Light | 0.3/3 W, LED |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| Electric System | 12V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | H4 Blue Tinge 12V 55/60W |
| Headlight Type | Multi-Reflector Type |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Yes |