|
39,499.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
59,999.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
| Braking System | E-ABS |
| Calliper Type | Single Piston |
| Front Brake Size | -- |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Hydraulic Telescopic |
| Front Tyre Size | 90/100-10 Tubeless |
| Front Wheel Size | 10 inch |
| Radial Tyres | Yes |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Double Shocker with Dual Tube Technology Suspension |
| Rear Tyre Size | 90/100-10 Tubeless |
| Rear Wheel Size | 10 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Underbone |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 90 kg |
| Overall Height | 750 mm |
| Overall Length | 1,750 mm |
| Overall Width | 450 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Wheelbase | -- |
| Battery warranty | 3 Year |
| Motor warranty | 1.5 Year |
| Battery capacity | 1.152 kWh |
| Battery charging time | 7-8 Hrs |
| Battery type | Lead Acid Battery |
| Carrying capacity | 150 kg |
| Charger output | Micro Charger with Auto Cut |
| Charger Type | Portable Charger |
| Fast charging time | No |
| Fuel Type | Electric |
| Gradeability | 9 Degree |
| Max Power | 350 W |
| Max Torque | -- |
| Motor type | BLDC Motor |
| No. Of Batteries | 1 |
| Portable Battery | Yes |
| Rated Power | 250 W |
| Riding Modes | No |
| Riding Range | 90 Km |
| Swappable Battery | No |
| Top Speed | 25 Kmph |
| Transmission | Automatic |
| Additional features | Charging Point, Easy Charging, Ergonomical Seats |
| Anti theft system | No |
| Artificial sound | No |
| Brake/Tail Light | LED |
| Call/SMS Alerts | No |
| Central locking system | No |
| Clock | Yes |
| Cruise Control | Not Available |
| DRLs (Daytime running lights) | No |
| Front storage box | Yes |
| Geo fencing | Yes |
| GPS & Navigation | No |
| Headlight Type | LED |
| Hill Assist | No |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Mobile App Connectivity | Optional |
| No. of Tripmeters | 1 |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Parking assist | Yes |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Regenerative breaking | No |
| Reverse mode | No |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Start/stop button | Yes |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | No |
| Touch Screen Display | No |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | LED |
| Under seat storage | Yes |
| USB charging port | Yes |