|
127,300.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
130,514.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
132,800.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
135,000.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
137,000.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
| Braking System | Single Channel ABS |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Front Brake Size | 276 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Size | 100/80 - 17 |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Rear Brake Size | 220 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 30 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 28 psi |
| Rear Tyre Size | 130/70 - R17 |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Fuel Tank Capacity | 12 litres |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Kerb Weight | 144 kg |
| Overall Height | 1,052 mm |
| Overall Length | 2,029 mm |
| Overall Width | 793 mm |
| Reserve Fuel Capacity | 1.9 litres |
| Seat Height | 795 mm |
| Seat Length | -- |
| Wheelbase | 1,333 mm |
| Standard Warranty | 5 year |
| Battery | 12V - 6Ah (VRLA) |
| Bore | 66.5 mm |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | 10.1:1 |
| Cooling System | Air/Oil Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 163.2 cc |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Max Power | 16.6 bhp @ 8,500 rpm |
| Max Torque | 14.6 Nm @ 6,500 rpm |
| Mileage - ARAI | -- |
| Mileage - Owner Reported | 45.5 kmpl |
| Riding Modes | No |
| Riding Range | -- |
| Spark Plugs | -- |
| Stroke | 47 mm |
| Top Speed | 115 kmph |
| Transmission | 5 Speed Manual |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| 1st Service (Days) | 60 |
| 1st Service (Kms) | 500-750 |
| 2nd Service (Days) | 180 |
| 2nd Service (Kms) | 6000- 6500 |
| 3rd Service (Days) | 360 |
| 3rd Service (Kms) | 12000- 12500 |
| 4th Service (Days) | 540 |
| 4th Service (Kms) | 18000- 18500 |
| 5th Service (Days) | -- |
| 5th Service (Kms) | -- |
| No. of Free Services | 4 |
| Chassis Type | Tubular Underbone Diamond Type |
| Front Suspension | KYB Upside Down Forks, 37 mm DIA |
| Front Suspension Preload Adjuster | No |
| Rear Suspension | 7 Step Adjustable Monoshock |
| Rear Suspension Preload Adjuster | Yes |
| Additional Features | Inverted LCD Console |
| Average Fuel Consumption | -- |
| Average Speed | No |
| Boot Light | -- |
| Brake/Tail Light | LED |
| Brightness Control | -- |
| Call/SMS Alerts | No |
| Clock | Yes |
| Cruise Control | No |
| Digital Display Type | -- |
| Display Size | -- |
| Distance to Empty | No |
| Document Storage | -- |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Engine Temperature Indicator | No |
| Exhaust Heat Shield | Yes |
| External Fuel Fill | -- |
| Front Storage Box | No |
| Fuel Gauge | Digital |
| Fuel Lid Opening Mechanism | -- |
| Gear Indicator | Yes |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | No |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Hazard Warning Lights | No |
| Headlight Type | LED |
| Helmet Hooks | -- |
| High Beam Indicator | Yes |
| Instrument Console | Digital |
| Kill Switch | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Luggage Hooks | -- |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Mobile Phone Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Projector Headlamp | -- |
| Quickshifter | No |
| Real Time Mileage Indicator | -- |
| Remote Fuel Lid Opening | -- |
| Saree Guard | Yes |
| Seat Opening Switch | -- |
| Service Reminder Indicator | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Self Start |
| Tachometer | Digital |
| Touch Screen Display | No |
| Traction Control | No |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | LED |
| Under Seat Storage (Litres) | No |
| USB Charging Port | Yes |
| Vehicle Location Tracking | -- |
| Voice Assist | No |