| Low battery alert | Yes |
| Charging At Home | Yes |
| Body Type | Electric Bikes |
| Additional Storage | 18 L |
| Height | 1108 mm |
| Length | 1890 mm |
| Wheelbase | 1295 mm |
| Width | 705 mm |
| DRLs | Yes |
| Headlight | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Motor Power | 3 kW |
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Battery Capacity | 3 Kwh |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Drive Type | Hub Motor |
| Motor Type | BLDC |
| Motor Warranty | 3 Years |
| Reverse Assist | Yes |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Claimed Range | 80-100 km/charge |
| Front Brake Diameter | 270 mm |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Frame | Highly Resistant Steel |
| Tubeless Tyre | Tubeless |
| Tyre Size | Front :-90/100-10 Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Additional Features | Riding Mode - EcoI Comfort I Sport I Turbo, Self-Diagnostic Meter, Parking Assist, Wirelessly Updatable Features, Vivid Smart Dash |
| Additional Features Of Variant | Riding Mode - EcoI Comfort I Sport I Turbo, Self-Diagnostic Meter, Parking Assist, Wirelessly Updatable Features, Vivid Smart Dash |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Charging Point | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Display | Yes |
| EBS | Yes |
| External Speakers | Yes |
| Instrument Console | Digital |
| Keyless Ignition | Yes |
| Odometer | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Seat Type | Single |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Underseat storage | 18 L |