|
65,000.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
| Low battery alert | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Charging At Home | Yes |
| Body Type | Electric Bikes |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Height | 1260 mm |
| Kerb Weight | 90 kg |
| Length | 1930 mm |
| Load Carrying Capacity | 160 kg |
| Saddle Height | 760 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Width | 770 mm |
| Headlight | Halogen |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Motor Power | 2 kW |
| No. Of Batteries | 2 |
| Starting | Push Button Start |
| Battery Capacity | 2.88 Kwh |
| Battery Type | Li-ion |
| Drive Type | Hub Motor |
| Motor Type | BLDC |
| Reverse Assist | Yes |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 45 km/Hr |
| Claimed Range | 130 km/charge |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Suspension Front | Telescopic hydraulic fork |
| Suspension Rear | Twin rear shock absorbers |
| Tubeless Tyre | Tubeless |
| Tyre Size | Front :-90/90 -12 Rear :-90/90 -12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Additional Features | Driving Modes - Economy | Power | Reverse |
| Additional Features Of Variant | Driving Modes - Economy | Power | Reverse |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Charging Point | Yes |
| Display | Yes |
| Instrument Console | Digital |
| Navigation | Yes |
| Odometer | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Seat Type | Single |
| Speedometer | Digital |
| USB Charging Port | Yes |