| Braking System | Standard |
| Calliper Type | No |
| Front Brake Size | 110 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Tyre Size | -- |
| Front Wheel Size | 12 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 110 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Spring Loaded |
| Rear Tyre Size | -- |
| Rear Wheel Size | 12 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Steel |
| Chassis Type | -- |
| Ground Clearance | -- |
| Kerb Weight | -- |
| Overall Height | -- |
| Overall Length | -- |
| Overall Width | -- |
| Seat Height | -- |
| Wheelbase | -- |
| Battery warranty | 3 Year |
| Motor warranty | 3 Year |
| Battery capacity | 1.4 kWh |
| Battery charging time | 5-6 Hrs |
| Battery type | Lithium Ion |
| Carrying capacity | -- |
| Charger output | -- |
| Fast charging time | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Gradeability | 7 Degree |
| Max Power | 250 W |
| Max Torque | -- |
| Motor type | BLDC Hub Motor |
| Rated Power | 250 W |
| Riding Range | 75 Km |
| Top Speed | 25 Kmph |
| Transmission | Automatic |
| Additional features | Eco Riding Mode |
| Anti theft system | Yes |
| Artificial sound | No |
| Brake/Tail Light | LED Taillamp |
| Central locking system | Yes |
| Clock | Yes |
| DRLs (Daytime running lights) | Yes |
| Front storage box | Yes |
| Geo fencing | No |
| GPS & Navigation | No |
| Headlight Type | LED Headlamp |
| Hill Assist | -- |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Mobile App Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 1 |
| Odometer | -- |
| Parking assist | -- |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Regenerative breaking | No |
| Reverse mode | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Electric Start |
| Start/stop button | Yes |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | -- |
| Touch screen display | No |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Yes |
| Under seat storage | Yes |
| USB charging port | -- |