| Braking System | Standard |
| Caliper - Front | 1 Piston |
| Caliper - Rear | 2 Piston |
| Front Brake Size | 220 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Hydraulic Dual Suspension |
| Front Tyre Size | 80/100 - 18 |
| Front Wheel Size | 18 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 220 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Hydraulic Dual Suspension |
| Rear Tyre Size | 80/100 - 17 |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Single downtube frame |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 120 kg |
| Overall Height | -- |
| Overall Length | 2,040 mm |
| Overall Width | -- |
| Seat Height | 770 mm |
| Wheelbase | 1,375 mm |
| Battery Warranty | 5 year or 50,000 km |
| Motor Warranty | 1 year |
| Battery Capacity | 3.5 kWh |
| Battery IP Rating | IP65 |
| Battery Portability | -- |
| Battery Type | Lithium Ion Battery |
| Carrying Capacity | 150 kg |
| Charger Cost | No additional cost (Included in the vehicle price) |
| Charger Output | 84 V 8A CC-CV Portable |
| Charger Specs | -- |
| Charger Type | Portable Charger |
| Charging Time (0-100%) | 6 hrs |
| Charging Time (0-80%) | -- |
| Fast Charger Cost | -- |
| Fast Charger Specs | -- |
| Fast Charging Availability | -- |
| Fast Charging Time (0-100%) | No |
| Fast Charging Time (0-80%) | -- |
| Fuel Type | Electric |
| Gradeability | 16 Degree |
| Max Power | 4,000 W |
| Max Torque | 60 Nm |
| Motor Type | BLDC Hub Motor |
| No. Of Batteries | 1 |
| Portable Battery | No |
| Rated Power | 3 kW |
| Riding Modes | Drive, Cross Over and Thrill |
| Riding Range | 140 km |
| Swappable Battery | No |
| Top Speed | 85 kmph |
| Transmission | Automatic |
| Additional Features | 7 Inch LED Display |
| Anti Theft System | No |
| Artificial Sound | No |
| Average Speed | No |
| Battery Status | -- |
| Brake/Tail Light | LED |
| Call/SMS Alerts | No |
| Central Locking System | Yes |
| Clock | Yes |
| Cruise Control | Not Available |
| Distance to Empty | No |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Front Storage Box | No |
| Front Suspension Preload Adjuster | No |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | No |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Hazard Warning Lights | No |
| Headlight Type | LED |
| Hill Assist | No |
| Instrument Console | Digital |
| Kill Switch | Yes |
| Live Charging Status | -- |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Mobile Phone Connectivity | No |
| Nearby Charging Stations | -- |
| No. of Tripmeters | 0 |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Parking Assist | No |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Rear Suspension Preload Adjuster | No |
| Regenerative Braking | Yes |
| Reverse Mode | No |
| Riding Modes Switch | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Electric Start |
| Start/Stop Button | Yes |
| Stepped Seat | No |
| Touch Screen Display | No |
| Tripmeter Type | No |
| Turn Signal | LED |
| Under Seat Storage (Litres) | No |
| USB Charging Port | No |