|
109,999.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
142,950.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
149,950.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
154,950.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
| Braking System | CBS |
| Calliper Type | Dual Piston |
| Front Brake Size | 240 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Upside Down Forks |
| Front Tyre Size | 90/80-17 |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 240 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Monoshock(Adjustable) |
| Rear Tyre Size | 120/80-17 |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Lightweight Single cradle Frame |
| Ground Clearance | 215 mm |
| Kerb Weight | 108 kg |
| Overall Height | 1,112 mm |
| Overall Length | 2,156 mm |
| Overall Width | 813 mm |
| Seat Height | 814 mm |
| Wheelbase | 1,350 mm |
| Battery warranty | Whichever comes first out of 1,50,000 kms or 8 Year |
| Motor warranty | 5 Year |
| Battery capacity | 3.24 kWh |
| Battery charging time | 4.5 Hrs |
| Battery type | Lithium Ion |
| Carrying capacity | 150 kg |
| Charger output | 15Amp |
| Fast charging time | No |
| Fuel Type | Electric |
| Gradeability | 10.2 Degree |
| Max Power | 3,000 W |
| Max Torque | -- |
| Motor type | Hub Motor |
| Rated Power | 3000 W |
| Riding Range | 80-150 Km |
| Top Speed | 85 Kmph |
| Transmission | Automatic |
| Additional features | Smart Remote Control, MyRevolt app, Switchable Battery, Ergonomically poisitioned seat, Adjustable foot pegs, Highest Ground Clearance, Customized Sound |
| Anti theft system | No |
| Artificial sound | Yes |
| Brake/Tail Light | LED Tail Lamp |
| Central locking system | Yes |
| Clock | Yes |
| DRLs (Daytime running lights) | Yes |
| Front storage box | No |
| Geo fencing | Yes |
| GPS & Navigation | Yes |
| Headlight Type | LED Head Lamp |
| Hill Assist | No |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Mobile App Connectivity | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Parking assist | Yes |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Regenerative breaking | Yes |
| Reverse mode | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Start/stop button | Yes |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | Digital |
| Touch screen display | Yes |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | LED |
| Under seat storage | No |
| USB charging port | No |