|
31,437.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
46,791.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
58,550.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
| Calliper Type | No |
| Front Brake Size | 80 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Telescopic spring type hydraulic |
| Front Tyre Size | 2.50 - 16 41L 6PR |
| Front Wheel Size | 16 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 100 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Swing arm with hydraulic shocks |
| Rear Tyre Size | 2.50 - 16 41L 6PR |
| Rear Wheel Size | 16 inch |
| Tyre Type | Tubed |
| Wheel Type | Spoke |
| Chassis Type | -- |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Kerb Weight | 80 kg |
| Overall Height | 1,110 mm |
| Overall Length | 2,020 mm |
| Overall Width | 750 mm |
| Seat Height | 770 mm |
| Wheelbase | 1,215 mm |
| Bore | 51 mm |
| Clutch | Centrifugal Wet Type |
| Compression Ratio | -- |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 99.7 cc |
| Emission Standard | BS-IV |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Automatic |
| Ignition | Fly wheel magneto 12V, 90W |
| Max Power | 4.3 bhp @ 6,000 rpm |
| Maximum Torque | 6.5 Nm @ 3,500 rpm |
| No. of Gears | -- |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 48 mm |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 1 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | 240 Km |
| Fuel Tank Capacity | 4 litres |
| Mileage - ARAI | 60 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 1.3 litres |
| Top Speed | -- |
| Battery | Maintenance Free |
| Brake/Tail Light | 12V-5W |
| Braking System | SBT |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | No |
| Electric System | 12V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | 12V-35/35W |
| Headlight Type | Bulb and Reflecctor |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | -- |
| Low Fuel Indicator | -- |
| Low Oil Indicator | -- |
| No. of Tripmeters | -- |
| Odometer | Analogue |
| Pass Light | No |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Kick Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | -- |
| Tripmeter Type | -- |
| Turn Signal | Yes |