|
83,277.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
112,184.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | 150 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Aircraft derived sigle side arm |
| Front Tyre Size | 90/100 - 10 |
| Front Wheel Size | 10 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 140 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Hydraulic Shock Absorber |
| Rear Tyre Size | 90/100 - 10 |
| Rear Wheel Size | 10 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Monocoque Full - Steel Body |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Kerb Weight | 114 kg |
| Overall Height | 1,140 mm |
| Overall Length | 1,770 mm |
| Overall Width | 690 mm |
| Seat Height | 770 mm |
| Wheelbase | 1,290 mm |
| Bore | 62 mm |
| Clutch | Automatic |
| Compression Ratio | -- |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 125 cc |
| Emission Standard | BS-IV |
| Fuel Delivery System | Carburettor |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Automatic |
| Ignition | CDI |
| Max Power | 9.76 bhp @ 7,500 rpm |
| Maximum Torque | 10.6 Nm @ 6,000 rpm |
| No. of Gears | -- |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 48 mm |
| Transmission Type | CVT |
| Valves Per Cylinder | 3 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | -- |
| Fuel Tank Capacity | 7 litres |
| Mileage - ARAI | -- |
| Reserve Fuel Capacity | 2 litres |
| Top Speed | -- |
| Battery | MF |
| Brake/Tail Light | Bulb Type |
| Braking System | CBS |
| Clock | Yes |
| Digital Fuel Guage | No |
| Electric System | 12V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | -- |
| Headlight Type | Multi-Reflector Type |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | -- |
| No. of Tripmeters | -- |
| Odometer | Analogue |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | -- |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | -- |
| Tripmeter Type | -- |
| Turn Signal | Yes |