|
117,539.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
121,500.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
128,318.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
129,900.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
130,610.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
|
|
136,639.00
ఎక్స్-షోరూమ్ ధర
|
| Braking System | Single Channel ABS |
| Calliper Type | Dual Piston |
| Front Brake Size | 282 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic Fork, 41mm Inner Tube Diameter, with Fork Boot |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 29 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Front Tyre Size | 100/80-17M/C 52P |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | Yes |
| Rear Brake Size | 220 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | 7-Step Adjustable Monocross Suspension |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 33 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Rear Tyre Size | 140/60R17M/C 63P |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | -- |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Kerb Weight | -- |
| Overall Height | 1,115 mm |
| Overall Length | 2,020 mm |
| Overall Width | 785 mm |
| Seat Height | 810 mm |
| Wheelbase | 1,330 mm |
| Standard Warranty (Kilometers) | 30000 Kilometers |
| Standard Warranty (Year) | 2 Year |
| Bore | 57.3 mm |
| Clutch | Wet, Multiple-disc |
| Compression Ratio | 9.6 : 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 149 cc |
| Emission Standard | BS-VI |
| Fuel Delivery System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 10 litres |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Ignition | TCI (Transistor Controlled Ignition) |
| Max Power | 12.2 bhp @ 7,250 rpm |
| Max Torque | 13.3 Nm @ 5,500 rpm |
| Mileage - ARAI | -- |
| Mileage - Owner Reported | 48 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | -- |
| Riding Range | -- |
| Spark Plugs | -- |
| Stroke | 57.9 mm |
| Top Speed | -- |
| Transmission | 5 Speed Manual |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Additional features | -- |
| AHO (Automatic Headlight On) | Yes |
| Battery | 12V |
| Brake/Tail Light | LED Tail Lamp |
| Clock | Yes |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| DRLs (Daytime running lights) | Yes |
| Electric System | -- |
| Front storage box | No |
| Fuel Guage | Yes |
| GPS & Navigation | No |
| Headlight Bulb Type | -- |
| Headlight Type | LED Head Lamp |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Mobile App Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Yes |
| Under seat storage | No |
| USB charging port | Yes |