

Click it and Unblock the Notifications
| వీల్ బేస్ | 3022 |
| గ్రౌండ్ క్లియరెన్స్ | 228 mm (unladen) |
| 3200 | |
| 5018 mm * 2105 mm * 1967 mm | |
| First row: 993 mm, Second row: 992 mm & Third row: 993 mm |
| డోర్లు | 5 |
| సీటింగ్ సామర్థ్యం | 5 Seats and 2 Rows |
| డిక్కీ సామర్థ్యం | 397 L (measured up to the roof) – 1563 L (rear seats folded) |
| ఇంజన్ రకము | 3.0L Twin-Turbocharged I6 MHEV |
| డ్రైవ్ ట్రైన్ | AWD |
| ఇంధన రకము | Diesel |
| గరిష్ట పవర్ (bhp@rpm) | 345 bhp @ 4000 rpm |
| గరిష్ట టార్క్ (nm@rpm) | 700 Nm @ 1500-3000 rpm |
| ఇంజిన్ | 2997 cc, 6 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ట్రాన్స్మిషన్ | Automatic (TC) - 8 Gears, Manual Override, Sport Mode |
| ఎమిషన్ స్టాండర్డ్ | BS6 Phase 2 |
| Top Speed | 191 |
| 0-100 km/h in 6.4 seconds (claimed) | |
| Yes | |
| Twin Turbo |
| కనీస టర్నింగ్ రేడియస్ | 6.42 |
| చక్రాలు | Alloy Wheels |
| ముందు టైర్లు | 20 |
| వెనుక టైర్లు | 20 |
| ఫ్రంట్ సస్పెన్షన్ | Double Wishbone with Coil Springs and Electronic Air Suspension |
| రియర్ సస్పెన్షన్ | Multi-link with Coil Springs and Electronic Air Suspension |
| Power-assisted (Electric) steering with 2 spokes | |
| All-terrain Radial - Tubeless Tyres | |
| Unibody/Monocoque Frame | |
| Alloy, Tailgate Mounted | |
| Yes | |
| Yes | |
| Ride Height Adjustment & Air Suspension |
| సీట్ బెల్ట్ వార్ణింగ్ | |
| ఓవర్ స్పీడ్ వార్ణింగ్ |
| యాంటీ-లాక్ బ్రేకింగ్ సిస్టమ్ (ఎబిఎస్) |


Click it and Unblock the Notifications