

Click it and Unblock the Notifications
| వీల్ బేస్ | 2923 |
| గ్రౌండ్ క్లియరెన్స్ | 207 mm (unladen) |
| 4956 mm * 2073 mm * 1888 mm |
| డోర్లు | 5 |
| సీటింగ్ సామర్థ్యం | 7 Seats and 3 Rows |
| ఇంజన్ రకము | 3.0 litre Turbocharged MHEV |
| డ్రైవ్ ట్రైన్ | AWD |
| ఇంధన రకము | Diesel |
| గరిష్ట పవర్ (bhp@rpm) | 345 bhp @ 4000 rpm |
| గరిష్ట టార్క్ (nm@rpm) | 700 Nm @ 1500 rpm |
| ఇంజిన్ | 2997 cc, 6 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ట్రాన్స్మిషన్ | Automatic (TC) - 9 Gears, Sport Mode |
| ఎమిషన్ స్టాండర్డ్ | BS6 Phase 2 |
| Top Speed | 209 |
| No | |
| 0-100 km/h in 6.3 seconds (claimed) | |
| Yes | |
| Turbocharged |
| చక్రాలు | Alloy Wheels |
| ముందు టైర్లు | 22 |
| వెనుక టైర్లు | 22 |
| Power assisted (Electric) steering | |
| Radial - Tubeless Tyres | |
| Alloy |
| సీట్ బెల్ట్ వార్ణింగ్ | |
| ఓవర్ స్పీడ్ వార్ణింగ్ |
| యాంటీ-లాక్ బ్రేకింగ్ సిస్టమ్ (ఎబిఎస్) |
| ఎయిర్ కండిషనర్ | |
| పార్కింగ్ అసిస్ట్ | 360 Degree Camera |
| సీట్ అపోల్స్ట్రే | |
| మూడవ వరుస సీట్ల అడ్జస్టబుల్ | 6 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| డ్రైవర్ సీట్ అడ్జస్టమెంట్ | 16 way electrically adjustable with 2 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down, extended thigh support: forward / back, backrest bolsters: in / out) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| ఫ్రంట్ ప్యాసింజర్ సీట్ అడ్జస్టమెంట్ | 18 way electrically adjustable with 2 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down, extended thigh support: forward / back, shoulder support: forward / back, backrest bolsters: in / out) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| డ్రైవర్ ఆర్మ్రెస్ట్ | |
| రియర్ ఆర్మ్రెస్ట్ | |
| స్ప్లిట్ రియర్ సీట్ | 60:40 |
| ఫ్రంట్ సీట్బ్యాక్ పాకెట్స్ | |
| 2 way electrically adjustable (backrest tilt: forward / back) + 4 way manually adjustable (seat: forward / back, headrest: up / down) |
| డోర్ పాకెట్స్ | |
| బాడీ కలర్ బంపర్స్ |
| హెడ్స్ అప్ డిస్ప్లే (HUD) | |
| 14 Speakers |
| 26 | |
| 24.8 | |
| 21.2 |


Click it and Unblock the Notifications